Valdosta Daily Times

March 15, 2014

Qualifying draws to a close

Dean Poling
The Valdosta Daily Times

VALDOSTA — No additional candidates qualified Friday for the unexpired term of District 5 Lowndes County Commissioner John Page, according to the Lowndes County Board of Elections, closing one of the most tumultuous campaign qualifying sessions in years.

One candidate, Roger Christie, who qualified earlier this week for District 5, has withdrawn his candidacy, according to the election board Friday.

It started less than two weeks ago when District 8 state Sen. Tim Golden announced he would not seek reelection after 16 years in the position. Some candidates in other fields reassessed their standings, withdrawing reelection bids in their respective races to announce their candidacies in the wake of openings caused by Golden’s decision.

Page resigned his commission seat to run for the state Senate. Since his commission term did not end until Dec. 31, 2016, he could not retain the county seat and run for state office.

The Lowndes County Board of Elections announced last week it would hold an extra qualifying session for a special election to fill the unexpired commission term. The special election will coincide with the May 20 primary.  

Earlier this week, the elections board also extended qualifying for Lowndes County Commission District 3 after incumbent Commissioner Crawford Powell opted to run for state House of Representatives District 174. Powell’s commission district was up for election this year, so he can run for state office while completing his term as county commissioner.



LOWNDES COUNTY COMMISSION

DISTRICT 2

Scott “Scottie” Orenstein  (R)

Jody Hall (R)



DISTRICT 3

Tally Mark Wisenbaker, Jr. (R)

Thomas Sims (R)

Don Thieme (D)

Tom Hochschild (D).



SUPER DISTRICT 4

Demarcus A. Marshall  (D) (Incumbent)



SUPER DISTRICT 5 SPECIAL ELECTION — NONPARTISAN

G. Norman Bennett

Clay Griner

Gretchen Quarterman



LOWNDES COUNTY SCHOOL BOARD — NONPARTISAN

DISTRICT 1

H. Michael “Mike” Davis (Incumbent)

Bobby Watford



DISTRICT 2

Mark Barber

Eric Johnson

Tara Parker



DISTRICT 3

Biran K. Browning (Incumbent)



JUDGE OF SUPERIOR COURT, SOUTHERN JUDICIAL DISTRICT 041 — NONPARTISAN

James Edward Hardy, Thomasville (incumbent)



JUDGE OF SUPERIOR COURT, SOUTHERN JUDICIAL DISTRICT 041 -—NONPARTISAN

Brian Allen McDaniel, Moultrie

Vernita Bender, Valdosta

Jason Cain, Hahira



STATE REPRESENTATIVE, District 170

Penny Houston, Nashville (Incumbent) (R)



STATE REPRESENTATIVE, District 174

John Corbett (R)

Crawford Powell (R)

Jessie Smith (D)



STATE REPRESENTATIVE, District 175

Amy A. Carter, Valdosta (Incumbent) (R)



STATE REPRESENTATIVE, District 176

James “Jason” Shaw, Jr., Lakeland, (Incumbent) (R)



STATE REPRESENTATIVE, DISTRICT 177

Dexter L. Sharper, Valdosta (Incumbent) (D)



STATE SENATOR, District 8

Richard David Raines, Valdosta, (R)

Ellis Black, Valdosta (R)

Bikram Mohanty, Valdosta (D)



U.S. REPRESENTATIVE, District 1

E.L. Buddy Carter, Savannah, (R)

Earl T. Martin, (R)

J. Darwin Carter, Alma, (R)

Jeff Chapman, Brunswick, (R)

Robert Johnson, (R)

Amy L. Tavio, Richmond Hill (D)

John A. McCallum (R)

Brian Corwin Reese, Savannah (D)



U.S. REPRESENTATIVE, DISTRICT 2

Sanford Bishop, Columbus, (Incumbent) (D)

Vivian L. Childs, Byron (R)



U.S. REPRESENTATIVE, District 8

J. Austin Scott, Tifton, (Incumbent) (R)



U.S. SENATOR

Dr. Rad Radulovacki, Atlanta (D)

Jack Kingston, Savannah (R)

Phillip Gingrey, Marietta (R)

Karen Handel, Alpharetta (R)

Paul Collins Broun, (R)

Todd Robinson, Columbus, (D)

Arthur A. Gardner, Atlanta (R)

David Perdue, Atlanta (R)

Derrick E. Grayson, Redan (R)

M. Michelle Nunn, Atlanta (D)

O. Steen Miles, Decatur (D)



GOVERNOR

David Pennington III (R)

Nathan Deal (Incumbent) (R)

Jason J. Carter (D)

John D. Barge, Rome (R)