Valdosta Daily Times

Business

October 27, 2013

You’re only as good as the candy you hand out

-- — Last week, I told you skimp your spending on a Halloween costume without skimping the amount of material involved to cover your body. Ironically, the tiniest (and I don’t mean size XS) always seem to be the most expensive. While the costume is important, any well-seasoned Halloween enthusiast knows that it’s all about the sugar rush, baby!

While costumes are definitely at the top of the list for Halloween expenses, households typically spend more money on candy than on anything else. If you don’t start your candy buying a couple of months before October, you can get stuck paying double the price for M&M’s just because they have a Jack-O-Lantern plastered on the bag. So, I’m going to strap on my special Halloween edition budgeteer superhero cape and tell you ways that I have learned to save money on candy over the years.

Halloween is the only holiday where procrastination pays off

Hopefully, you haven’t bought all your candy just yet. In fact, if you wait to buy candy until you read this article on Sunday, then you are in great shape. Stores are so desperate to get Halloween merchandise off their shelves by the end of October because they are already trying to make room for Christmas. Candy typically goes on sale at most retailers just a few days before Halloween.

Trust me; there are way more tricks than treats on Halloween

Bulk-size or “family”-size candy bags are like Halloween shopping landmines. They are specifically placed in the candy aisle to deceive unsuspecting shoppers. People think that “value” size really means they are getting more bang for their buck, but that is not always the case. The best way to figure out the best deal is to price out the number of individually wrapped candies per bag. For example, if a bag of candy costs $5.50 and has 50 fun-size candy bars, then the price per candy bar would be 18 cents. You just take the total cost of the bag and divide it by the number of candies in the bag. Once you have determined the price per candy of the bulk-size bag, go to the regular-size bag and do the same thing. For example, if the regular size bag is $2.50 and there are 25 fun-size candy bars, then the price per candy would be 10 cents. Therefore, it would actually be cheaper for you to buy two regular-size bags at $2.50 per bag at a total cost of $5, than to buy the “value” bag for $5.50.

Text Only
Business
Top News
Poll

Do you agree with the millage rate increases?

Yes. We need to maintain services
No. Services should have been cut.
     View Results